Férová snídaně

ferove-fb.jpg

Naše farnost spolu se ZŠ Pod Skalkou uspořádala v Rožnově pod Radhoštěm historicky první Férovou snídani. Přesto, že byl prodloužený víkend (akce se konala 9. května – na Světový den pro fair trade /čti: fér trejd/), chystalo se na déšť a byli jsme (nechtěně) tak trochu skryti před zraky veřejnosti na zahradě školy, přišlo neuvěřitelných 200 návštěvníků! – Těch, kteří o fair trade ještě nikdy neslyšeli, i těch, kteří chtěli tuto akci podpořit svou účastí. Rožnov se díky vysoké návštěvnosti zařadil na druhou příčku mezi všemi 130 městy v ČR, kde ten den Férová snídaně proběhla.

 

Voňavé bábovky, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečené pečivo, fairtradová káva, čokoláda, čaj nebo džus. To byly nejčastější pochutiny, které účastníci a organizátoři připravili a přinesli s sebou na férový piknik.

„Atmosféra byla úžasná. Hrála nám hudba z míst odkud pocházejí fairtrade potraviny. Děti si mohly zaskotačit při soutěžích, dospělí ochutnávali potraviny z celého světa i od lokálních pěstitelů. O problematice spravedlivého obchodu se lidé mohli dozvědět nejen od organizátorů a ze spousty letáčků, ale i formou shlédnutí filmů, které odhalovaly pravdu o pracovních podmínkách lidí v Indii, Vietnamu, Pakistánu, Afriky… Příjemně jsme si popovídali a navázali nové kontakty.“ uvedla jedna z organizátorek rožnovské Férové snídaně Michaela Kubiszová.

 

Účelem Férové snídaně je upozornit veřejnost na neférové obchodování se zemědělci a zacházení s dělníky z tzv. zemí třetího světa a ukázat jak je možné efektivně a osobně  podpořit myšlenku spravedlivého obchodování. Organizátoři a účastnici dali jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo produkuje kvalitní regionální potraviny.

 

Díky všem za pomoc při přípravě i samotné organizaci! Spolu se ZŠ Pod Skalkou a snad i dalšími partnery se těšíme na druhý ročník Férové snídaně v Rožnově, tentokrát možná na farní zahradě.

 

Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz

 

Za organizátory Marie Popelářová, Milena Blahová a Michaela Kubiszová

http://www.tvbeskyd.cz/v-roznove-probehla-prvni-ferova-snidane/

 

autor fotografií: Marek Cihlář
Monday the 4th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.