Jan Bosák - životopis

Ačkoli místem mého zrození se r. 1968 stal Starý Bohumín, díky rodičům, kteří oba pocházejí z rázovité beskydské vísky Javorníky - Stanovnice, proudí mi v žilách ryzí valašská krev. Od útlého dětství jsem kreslil na vše, co se dalo: pod mými odvážnými tahy získala novou barevnou dimenzi i zeď pokoje či servisní knížka k tátovu motocyklu… Nakonec se jednoho dne zoufalá maminka rozhodla dát tomuto nadání řád a otevřela mi vrátka lidové školy umění. Zde byl pod odborným dohledem můj talent usměrněn a rozvinut. Současně se odehrálo také mé první seznámení s tajemnými pojmy jako je clona, závěrka nebo objektiv – načež mne máma zasvětila do magie temné komory.

Po následném přestěhování z průmyslového Ostravska do zelené náruče Beskyd jsem štětec a pastelky vyměnil za paličky od bicích. Založil jsem rodinu, tvůrčí mámení mne ovšem neopustilo. V r. 2003 jsem opětovně zakoupil foťák a znovu počal exponovat políčka filmu. Následující léto jsem rozšířil členskou základnu fotoklubu R9, kde mi zkušení mistři oboru poskytli nepřeberné množství cenných rad.

Od té doby se pravidelně zúčastňuji různých fotosoutěží a salónů, díky kterým jsem také získal tituly České federace fotografického umění AFIAP a EFIAP. Podařilo se mi proniknout na stránky magazínů PhotoArt a Photolife. Stranou nezůstaly ani výstavní síně – podílel jsem se na společných výstavách s fotoklubem R9 a dalšími autory, přičemž vrchol představuje realizace několika samostatných výstav. Od roku 2009 jsem také členem České federace fotografického umění.

Pozornost zaměřuji k podobám člověka a k reportáži, a protože jsem se dlouhý čas pohyboval mezi muzikanty, tak i k hudebním skupinám. Další mohutnou inspiraci mi přineslo cestování – s řádně obtěžkanou brašnou jsem se vypravil do Bosny a Hercegoviny, Arménie, Kyrgyzstánu a Náhorního Karabachu.

A jaké užívám „zbraně“? Pohotově nabitý EOS 5 MARKII, doplněný o objektivy od 16 do 200mm.
Thursday the 1st. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.