Kde a proč jsem fotografoval aneb Všude žijí lidé

Když jsem se rozhodoval ke své účasti v Expedici do Náhorního Karabachu, netušil jsem, že se dostanu skoro až na konec světa. Že navštívím hornaté území uprostřed Azerbajdžánu, poznamenané pohnutou historií a utrpením lidí způsobeným rozhodováním politiků a nesmiřitelnými konflikty mezi křesťany a muslimy. V této autonomní oblasti tvoří a podle mých informací vždy tvořili, převážnou většinu obyvatelstva Arméni, kteří k nám byli velmi přátelští a pohostinní.

Protože účelem naší cesty nebyl turistický výlet za pamětihodnosti, ale do Karabachu jsme přijeli především proto, abychom získali obraz zdejších lidí a jejich života, byl pro nás tento rys jejich povahy mimořádně důležitý. K vytvoření dobré fotografie, zachycující jejich tváře a okamžiky z jejich života, je vždy třeba trpělivosti a porozumění povaze lidí a prostředí, ve kterém žijí. Fotografoval jsem tváře starých lidí, kteří zažili hrůzy genocidy a občanských válek, mladých dívek a chlapců, malých dětí i nemocných lidí. Fotografoval jsem je doma, při práci, zábavě, ale i v místní polorozpadlé a hodně zanedbané nemocnici.

Zaujala mě atmosféra jejich kostelů, kam pravidelně pokorně chodí za svou vírou, i hřbitovy, kde ukládají své mrtvé. Mým cílem nebylo pouze reportážní zachycení okamžiku, ale pokus o vlastní zobrazení a zvěčnění toho, co jsem viděl svýma očima a cítil na vlastní kůži při setkání s obyvateli této země. Viděl jsem utrpení celého těžkého života, vyryté do tváří starých lidí, cítil jsem bolest s nemocnými uprostřed oprýskaných nemocničních zdí, ale slyšel jsem i smích z úst dětí a viděl radost v očích mladých dívek a chlapců, s kterými jsem se potkal.

V žádné z těch tváří jsem však nenalezl beznaděj a rezignaci a já si z návštěvy této země přivezl úctu k těmto lidem a obdiv k jejich silné vůli k životu, lásce ke svým rodičům a dětem, hodnotě přátelství a víře v lepší a novou budoucnost. A tento svůj pohled nabízím i Vám, kteří se u mých fotografií zastavíte.                                            

Váš Josef Bosák, fotograf
www.fotobosak.eu
Thursday the 1st. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.