Férová snídaně 2016

V celé republice probíhá pikniková snídaně 14/5/2016 (každoročně druhou sobotu v květnu), v Rožnově snídani pořádají společně fairtradová základní škola Pod Skalkou a římskokatolická farnost za vydatné podpory města Rožnov p/R. Díky grantu se můžete těšit na ochutnávku férových čokolád, kakaových bobů či kávy, zajímavou videoprojekci, hlavně si však přineste dobrou náladu, deku či karimatku a nejlépe i vlastní dobroty na ochutnání a pro výměnu receptů a zkušeností. Pro děti je připravena spousta her a soutěží. To vše od 9 do 12ti hodin v prostoru farní zahrady za kostelem Všech svatých v Rožnově. Takže opravdu není důvod v sobotu snídat doma :-)

Za pořadatele se těší na setkání tým ZŠ Pod Skalkou pod vedením paní ředitelky Kristiny Kubečkové a za farnost Milena Blahová a Maruška Popelářová

 

Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí. Mezi základní principy fair trade patří: 

  • výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí
  • dlouhodobé obchodní vztahy
  • dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)
  • zákaz nucené a dětské práce 
  • dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit
  • kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie
  • zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin
  • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů 

 

Co s sebou na snídani?

Fairtradové dobroty se rády kamarádí s těmi lokálními. Můžete si upéct buchtu z fairtradového kakaa a cukru, biomouky, medu od místního včelaře a vajíček od souseda a k tomu si uvařit do termosky fair trade čaj nebo kávu. Nemáte čas ani chuť na pečení? Pak stačí chleba namazaný marmeládou z jahod z vaší zahrádky, fairtradovou čokoládovou pomazánkou nebo sýrem od místního farmáře. Inspiraci hledejte například v těchto receptech. Máte-li sami zajímavý recept nebo tip, co přinést sebou na snídani, pochlubte se s ním na našem facebooku!

Jako na každý podobný piknik si s sebou nezapomeňte vzít deku nebo něco jiného na sednutí. Doporučujeme vzít si s sebou i hrneček a talířek. Určitě se najde někdo, kdo se s vámi bude chtít podělit o svoje výtvory!

Monday the 26th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.