Jaroslav Šebek: Karel IV. byl oblíbený za všech režimů


Na toto téma přednášel doc. Jaroslav Šebek v úterý 4. října 2016 v evangelickém kostele v Rožnově pod Radhoštěm. Největšího Čecha a otce vlasti, od jehož narození si letos připomínáme 700 let, představil netradičním způsobem a v širších souvislostech. Jádrem přednášky byla interpretace osobnosti Karla IV. v 19. a 20. století, zvláště pak zneužití jeho osoby v období nacismu a komunismu. 

Pro nacismus byl Karel IV. symbolem podřízenosti vůči německé říši. Pro komunistický režim byl otec vlasti sice někým, kdo nadržoval katolické církvi, nicméně jeho kult záměrně nepotlačoval. Při 600. výročí úmrtí tohoto panovníka v roce 1978 byla dokonce uspořádána velkolepá výstava mapující důležité okamžiky českých dějin s názvem „Doba Karla IV. v dějinách národů ČSSR“. 

Karel IV. byl výjimečnou osobností a spíše než příslušníkem národa byl Lucemburkem, vzdělaným Evropanem s duchovním přesahem. Jeho otevřenost a nadhled je inspirující. Snad i proto doc. Šebek mluvil o velké potřebě zajímat se hlouběji o dějiny, abychom pochopili emoce, které si v národě neseme a které ovlivňují naše uvažování. 

Zajímavé souvislosti, nové informace, osobnost přednášejícího i příjemné prostory rožnovského evangelického kostela učinily přednášku s následnou diskuzí přínosným i příjemným zážitkem. Jelikož má doc. Šebek ke zdejšímu kraji osobní vztah, je ochoten přijet znovu. Na což se těšíme.

Anna Janíková

Foto: Martin Blaha 

 

Wednesday the 8th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.