Miloš Šimurda: Pozdravení a pokoj evangelia

Vytisknout

Výstava děl Miloše Šimurdy na téma Pozdravení a pokoj evangelia byla ke zhlédnutí v prostorách Sušáku ve Valašském muzeu v přírodě. Dne 21. 2. 2017 proběhla komentovaná prohlídka výstavy za účasti autora a P. Jiřího Poláška. 

Miloš Šimurda (nar. 5. 6. 1924 ve Frenštátě p. R.) je významný představitel československého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Jeho dílo je mnohotvárné, má křesťanské kořeny, je ponořené do antické filosofie, vztahuje se k současnosti a doufá v budoucnost. Umělec používá různé malířské techniky a rozmanité postupy.

Na Valašsku je znám především jako akvarelista a obdivovatel krajiny. Stejně jako rodný kraj si zamiloval Itálii, kde nejen maloval, ale také studoval na mozaikářské škole v Ravenně Tvoří však i filosoficky a duchovně orientovaná díla, která můžeme vidět právě i v rámci současné výstavy v 1.patře výstavního prostoru Sušák ve Valaškém muzeu v přírodě (5. 12. 2016 - 28. 2. 2017).

Akademický malíř Miloš Šimurda je od r. 1948 občanem Rožnova pod Radhoštěm, české občanství si ponechal i po rozdělení republiky. I když jeho nejzávažnější díla souvisí spíše se slovenskou, přesněji bratislavskou uměleckou scénou, můžeme ho považovat za nejvýznamnějšího představitele československého umění let žijícího na Valašsku. 

Wednesday the 31st. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.