IKONA - OKNO DO NEBE

Ikona je pojítkem mezi světem duchovním a hmotným, mezi nebem a zemí. Kdo stojí před ikonou a rozjímá o ní, naslouchá Bohu, modlí se. Pro křesťany východní církve je ikona běžnou součástí liturgie, pro nás, západní křesťany zůstává zahalena tajemstvím. Kompozice, barvy, rysy tváře, gesta nesou zcela konkrétní symbolický význam, který je třeba umět číst, chci-li ikoně porozumět. 

Výstavu ikon v malé galerii Kostnice zahájil přednáškou člověk z nejpovolanějších - P. Vitalij Molokov. Pomohl nám pochopit teologický obsah a symboliku ikon, i to, jak a rukou koho ikony vznikají. 

Zvukový záznam přednášky

Výstava ikon byla v Kostnici ke zhlédnutí od května do července 2017.


Foto: Martin Blaha

Monday the 4th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.