Putování po polských poutních místech

Ve středu 23. 10. proběhla v pastoračním centru přednáška o poutních místech Polska. Obsahem přednášky bylo nejen putování po deseti poutních místech, ale také povídání o Janu Pavlu II., Faustýně Kowalské a Stanislavu Papczynském, tedy o svatých, kteří jsou s těmito místy spojeni.

Přítomní mohli zhlédnout fotografie a videa z poutních míst, které navštívil Tomáš Surý, ale také se dozvědět něco např. o polské gastronomii a specialitách jako je żurek, bigos, pierogi ruskie nebo kremówka. 

Posluchači byli seznámeni např. i s Kongregací kněží Mariánů Neposkvrněného početí Panny Marie, nebo s výčtem exponátů nacházejících se v muzeích ve Wadowicích - muzeum Rodný dům sv. papeže Jana Pavla II., v Górze Kalwarii v místní části Marianki - muzeum sv. Stanislawa Papczyńského nebo ve výstavních sálech v Čenstochové na Jasné Hoře - Rytířský sál, pokladnice, muzeum 600. výročí. Také příznivci ikon si při přednášce přišli na své. Přednášející podrobně popsal ikony - zázračné obrazy Matky Boží Licheňské, Matky Boží Kalwarijské a Matky Boží Čenstochovské. Zajímavostí jsou také liturgické „obřady“, které u nás nejsou až tak obvyklé – např. „Apel Maryjny“ = Mariánská výzva / Výzva P. Marie, tj. večerní modlitba růžence spojená na závěr se znělkou a zakrýváním zázračného obrazu P. Marie (probíhá např. v Čenstochové na Jasné Hoře, v Lichni a v Kalwarii Zebrzydowské), nebo se svíčkovým průvodem s nesením obrazu P. Marie doprovázené nesením faklí / pochodní (v Lichni).

Přítomní posluchači jistě byli přesvědčeni, že vypravit se na některé polské poutní místo se vyplatí, a že tam na ně čeká plno nejen duchovních zážitků.

Foto: Toník Vašek

(ts)

Wednesday the 28th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.