Křesťanský život v době omezení - slovo otce Pavla

Milí farníci, dnes čekáme na zprávu, že byl prodloužen výjimečný stav, a jsme zvědaví, jestli to bude o měsíc nebo o kratší dobu. Musíme ale počítat s tím, že život farnosti bude ještě minimálně nějaký ten týden omezený, a návrat do normálu je zatím v nedohlednu. 
Farnost, podobně jako každý z nás, funguje dál, ale jinak. Je to omezení a ochuzení našeho křesťanského života, ale zároveň je to výzva více využívat těch možností, které máme, a hledat i nové způsoby rozvoje naší víry.

První poznámka, samozřejmá, ale důležitá: Každý tuto dobu prožívá jinak a je v jiné situaci. Dejme si pozor na obvyklý způsob uvažování, že podle sebe posuzujeme ty druhé. Ne, ti druzí mohou věci cítit a chápat jinak a mít úplně jiné problémy. Všeobecně v životě a také konkrétně v životě víry. Pro někoho může být těžké, že nemá co dělat, je doma a život má jaksi prázdný. Jiný má teď mnohem víc práce a neví, kde mu hlava stojí, například někteří zdravotníci nebo zaměstnaní rodiče, kteří musí navíc ještě hlídat a učit své děti. Některým se vlastně v životě nic nezměnilo. Někdo má strach z nákazy a ze smrti, jiný to bere s nadhledem, někdo možná ani nevěří, že nějaký virus existuje. Někomu velmi schází nedělní mše svatá a jiný si pochvaluje, že nemusí nikam chodit a při mši může mít bačkory a kávičku. Jsme různí.

Z toho plyne druhá poznámka: Snažme se být velkorysí a neodsuzovat ty druhé. Není nejdůležitější, jestli ten druhý má nasazenou roušku nebo ne, ale to, jestli v něm dokážeme vidět bližního. Chovat se opatrně a zodpovědně je jistě důležité, ale hlavně kéž se nezhorší naše vzájemné vztahy. Jsme pod tlakem, kéž nás tato tíha stmelí a nikoliv rozdrtí. Neodsuzujme druhé za úzkostlivost ani za nerozvážnost, snažme se najít cestu, jak vyjít s každým. Respektujme se. Někteří ze strachu či pohodlnosti nechodili do kostela, ani když to bylo už možné, je to špatně, ale neodsuzujme je, když nejsme v jejich kůži. Jiní zase neberou vážně nařízení o přijímání na ruku, je to špatně, ale neodsuzujme je, neznáme jejich svědomí. Může se nám na druhých něco nelíbit, nemusíme s nimi souhlasit, a můžeme někdy mít i pravdu, ale nedělejme ze sebe soudce druhých. Máme přece dost starostí sami se sebou, se svým svědomím, svým rozhodováním a svým jednáním.

Momentálně není možné se setkávat na bohoslužbách, ve společenstvích apod. Tento stav zůstane minimálně do 20. listopadu. Ale stále je a vždy bude možnost individuální duchovní péče.

Úřední hodiny teď ve výjimečném stavu nejsou a tak bez předchozí domluvy nás nemusíte na faře zastihnout. Na pana jáhna i pana kaplana je nejlépe se obracet telefonicky, se mnou se snadno spojíte přes e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosíme o finanční podporu naší farnosti. V situaci, kdy v kostele nejsou obvyklé nedělní sbírky, přišla farnost o jediný zdroj příjmů. Více informací najdete ZDE.

Monday the 4th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.