Noc kostelů

Tajemná, vážná, přátelská i legrační – taková byla letošní Noc kostelů v Rožnově. Navštívilo ji odhadem až pět set lidí. Nekončící fronta stála na prohlídku kostelní věže, neoddechli si ale ani průvodci v lodi kostela, na kůru, v zákristii nebo v kostnici. Bylo krásné sledovat, jak bezprostředně a s tajemnou úctou návštěvníci kladli zvídavé otázky – cože se skrývá za různými liturgickými předměty, pojmy, úkony, symboly. 

Zkuste si sami naformulovat srozumitelně, tak, aby vám druzí rozuměli, třeba odpověď na otázku: „Proč je v kostele oltář?“ Kdo dával pozor a poslouchal průvodce, mohl dokonce vyhrát ve vědomostním kvízu. Mezitím děti skotačily při hrách na farní zahradě a s malou výpravou testovaly své znalosti, a také místní strašidla v kostnici a na bývalém hřbitově. 

Kostel bez varhan a zpěvu by nebyl kostelem. Vrcholem večera byl proto naše duše povznášející koncert chrámového sboru a varhanní hudby. Svíčkami osvětlený kostel se s návštěvníky rozloučil před půlnocí, kdy otec Kamil ukončil Noc kostelů čtením žalmu a modlitbou.

Děkujeme mládeži za zorganizování a všem, kdo se do příprav a realizace zapojili, za jejich nasazení. Jako odměnu přijměte vyjádření jedné z návštěvnic, která prostě konstatovala: „Je to tady Boží!“ Má velkou pravdu.  

Foto: Ondřej Morcinek
Wednesday the 4th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.