MODELOVÁNÍ s Mariannou Machalovou

Vytisknout
Kategorie: Kostnice
Odpoledne posledního prázdninového dne bylo na farní zahradě v Rožnově ve znamení slunce, tvořivosti a zábavy. Spojili jsme hned dvě příležitosti – přivítali jsme sochařku Mariannu Machalovou Jánošíkovou a rozloučili jsme se s prázdninami.

Nevidomá sochařka Marianna Machalová Jánošíková vystavuje v průběhu srpna a září ve výstavním prostoru Kostnice.

Vernisáž proběhla již ve středu 19. srpna, sešlo se okolo stovky návštěvníků, kteří mohli na úvod vyslechnout stručné, ale velmi působivé curriculum ze života Mariany podbarvené tóny flétny v podání Bětky Hlavicové a také se osobně se sochařkou i její nejbližší rodinou setkat. Následná prohlídka galerie pak byla pro účastníky vernisáže daleko osobnější, neboť již více pronikli do tajemství jejího ojedinělého životního příběhu a pochopili motivaci a inspiraci pro její tvorbu. Již nešlo o anonymní prohlídku instalovaných předmětů, nýbrž o doteky střípků ze života konkrétní statečné ženy a úžasné osobnosti, která kráčí životem s výrazným tělesným handicapem. Ten se jí ovšem nestal v životě břemenem, naopak díky němu rozvinula svůj talent, našla plnohodnotné uplatnění, dokáže rozdávat spoustu lásky, naděje i zkušeností do svého okolí.
 
Modelování s dětmi proběhlo v pondělí 31. srpna jako doprovodná akce k výstavě. Děti měly možnost přímo si vyzkoušet práci s hlínou a využít rady a postupy přímo z úst nejpovolanějších. Marianna nám nejen přivezla a věnovala sochařský materiál (50kg! hlíny), ale také veškeré výtvory dětí následně zpracuje ve své vypalovací peci a děti si budou moci zhruba po měsíci hotová dílka vyzvednout na faře. Většina sošek je inspirována přírodními motivy – nejrůznější zvířátka, jako třeba želvy, ryby, krokodýli, dinosauři, myši, veverky, ptáci, šneci, také květy, listy a ovoce nebo srdce, to vše děti kladly na připravený podklad ve tvaru stromu, čímž vznikl originální „Strom života“ překypující fantazií a hojností. Podpořili jsme tak záměr papeže Františka, který letos vyhlásil 1. září jako mezinárodní den modliteb za péči o stvoření. Díky velké pomoci starší mládeže si děti mohly v druhé půli odpoledne užít i různých her (kriket, ručkování po laně, discgolf,  flétničky, farářský fotbálek….) a na závěr si opéct špekáčky (které nám věnovala firma Váhala a spol. s.r.o.). Více záběrů si můžete prohlédnout ve fotogalerii na farním webu.

Za organizátory Milena Blahová a Marie Popelářová
 
Foto z modelování: Martin Blaha a Josef Bosák
Další fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 
Thursday the 5th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.