KŘESŤANSKÁ AKADEMIE

Česká křesťanská akademie (ČKA)logo vznikla již krátce po listopadu 1989 jako občanské sdružení, které chce v křesťanském duchu pomáhat rozvoji svobodné české společnosti na poli kultury, politiky a ekonomie. Je otevřeno nejenom křesťanům všech církví, ale i lidem, kteří cítí odpovědnost za uplatňování křesťanských kulturních a morálních hodnot ve společnosti. Je nestátní, neziskové a nadstranické. Současným prezidentem akademie je prof. Tomáš Halík, jeden z nejvýznamnějších žáků Josefa Zvěřiny a dnes již celosvětově uznávaná osobnost na poli mezináboženského dialogu.
Kontakt na rožnovskou místní skupinu:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Více informací naleznete na 
Seznam členů

  PROBĚHLO:

Jiří Grygar: Velký třesk a bible

V sobotu 14. 10. 2017 byl naším vzácným hostem známý astronom a popularizátor vědy RNDr. Jiří Grygar. Promluvil na téma "Velký třesk a bible" a také obecně o vztahu vědy a víry. Vhledem k velké vytíženosti Dr. Grygara a s ohledem na to, že ještě týž den večer byl účastníkem panelové debaty ve Zlíně, spojily tentokráte své pořadatelské ambice obě naše sousední pobočky ČKA a akci jsme uspořádali ve 14 hodin v evangelickém kostele ve Valašském Meziříčí. 

Číst dál: Jiří Grygar: Velký třesk a bible

Večer modliteb za ochranu stvoření

Ve Světový den modliteb za péči o stvoření (1. 9.) uspořádala Česká křesťanská akademie a rožnovský chrámový sbor pro širokou veřejnost večer modliteb. Pološerem kostela se nesly zpěvy písní komunity z Taizé a Medžugorje prolínané symbolickými obrazy a texty k rozjímání. Zdrojem textů byla kniha kněze a biologa Marka O. Váchy „Tváří v tvář zemi“.

Číst dál: Večer modliteb za ochranu stvoření

Marek Vácha: Tváří v tvář zemi

V pátek 7. dubna jste mohli přijít do kostela Všech Svatých prožít celé odpoledne a připojit se k adoraci a programu protkanému modlitbami ve prospěch všeho stvoření - ochraně života obecně – ať už jde o nenarozené dítě v lůně matky, ohrožené druhy, právo na důstojný život ve třetím světě, ochranu a smysluplné využívání přírodních zdrojů.
Každá vteřina mého života, mé dobro a mé zlo, ovlivňuje pole, tkanivo vesmíru, z něhož jsme všichni utkáni", řečeno slovy Marka Orko Váchy, který byl hlavním hostem celého programu. 

Číst dál: Marek Vácha: Tváří v tvář zemi

Miroslav Herold: Tovaryšstvo Ježíšovo v proměnách času

V pátek 24. března 2017 jste se mohli v evangelickém kostele v Rožnově setkat s P. Miroslavem Heroldem, který nás navštívil již podruhé, tentokrát aby nám představil Tovaryšstvo Ježíšovo. Členem jezuitského řádu je P. Miroslav již 20 let. Ve své poutavé přednášce nám nabídl podle svých slov panoramatický pohled na historii své rodiny a spirituální odkaz řádu.

Číst dál: Miroslav Herold: Tovaryšstvo Ježíšovo v proměnách času

Miloš Šimurda: Pozdravení a pokoj evangelia

Výstava děl Miloše Šimurdy na téma Pozdravení a pokoj evangelia byla ke zhlédnutí v prostorách Sušáku ve Valašském muzeu v přírodě. Dne 21. 2. 2017 proběhla komentovaná prohlídka výstavy za účasti autora a P. Jiřího Poláška. 

Číst dál: Miloš Šimurda: Pozdravení a pokoj evangelia

Petr Kolář: O vztahu duchovních k laikům a pojetí společenství v katolické církvi

Petr Kolář, jezuitský kněz a publicista přednášel 2. 11. 2016 v Pastoračním centru v Rožnově. 
-- Zvukový záznam přednášky zde

Petr Kolář vystudoval a také několik let pracoval v technickém oboru v Ostravě. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se při cestě ze zahraničí rozhodl zůstat v Rakousku a vstoupit do jezuitského noviciátu. Studoval v Německu a Francii, kněžské svěcení přijal v roce 1975 v SRN.

Číst dál: Petr Kolář: O vztahu duchovních k laikům a pojetí společenství v katolické církvi

Jaroslav Šebek: Karel IV. byl oblíbený za všech režimů


Na toto téma přednášel doc. Jaroslav Šebek v úterý 4. října 2016 v evangelickém kostele v Rožnově pod Radhoštěm. Největšího Čecha a otce vlasti, od jehož narození si letos připomínáme 700 let, představil netradičním způsobem a v širších souvislostech. Jádrem přednášky byla interpretace osobnosti Karla IV. v 19. a 20. století, zvláště pak zneužití jeho osoby v období nacismu a komunismu. 

Jaroslav Šebek: Karel IV....Jaroslav Šebek: Karel IV. byl oblíbený za všech režimů

Saturday the 24th. . Joomla Template 2.5 by FreeTemplateSpot. All rights reserved.